Preporučujemo aplikaciju za Vaš telefon!     Android iOS

Pretraga vesti



Nasilnici koji maltretiraju druge đake će ići na društveno-koristan rad: Menja se sistem kažnjavanja u školama

post-title


Vršnjačko nasilje je nažalost česta pojava u osnovnim i srednjim školama u Srbiji. Izgleda da ona naša "udari ga po džepu, pa će se naučiti pameti" u ovom slučaju ne važi. Međutim, ministarstvo prosvete pronašlo je drugo rešenje. Nasilna i problematična deca ići će na društveno koristan rad.

Ako dete napravi veliku grešku sa određenim posledicama, ako svojim ponašanjem izazove materijalnu štetu, postojaće jasno definisan vaspitno disciplinski postupak.

- Još se ne zna kako će se sprovoditi zakon o društveno-korisnom radu i na koji način, ali verujem da je to dobro za tu decu. Pravilnik se još čeka. Nasilnici će se naći u poziciji da se neko prema njima ponaša onako kako su se oni ponašali prema svojim žrtvama - istakla je Dragana Ćorić, profesorka Pravnog fakulteta iz Novog Sada.

Ako osnovac bije druga iz razreda, može da mu bude smanjena ocena iz vladanja, da dobije ukor nastavničkog veća ili direktora, ili da bude premešten u drugu školu.

Ubuduće će, zbog novih prosvetnih pravila, moći da mu propišu i društveno-koristan ili humanitarni rad. Isto važi i za srednjoškolca nasilnika, samo što on može da bude i izbačen iz škole, ali bez problema može da se upiše u neku drugu.

O novinama koje se odnose na veću odgovornost učenika, nastavnika i roditelja govorila je Biljana Lajović, savetnik ministra prosvete.

Lajović je naglasila da je Nacrtom precizno definisan vaspitno disciplinski postupak i da se kao mera predviđa društveno-korisni i humanitarni rad za učenike, uz poštovanje njihovih godina i dostojanstva.

Društveno korisni rad će za ozbiljnu povredu discipline izricati škola, ali će obavestiti roditelja. Učenik će kaznu odrađivati u školi ili van nje, ali pod nadzorom nastavnika.

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda Milorad Antić ističe da je društveno koristan radi namenjen samo deci koja su nasilna.

- Deca bi obavljala aktivnosti koje su u skladu sa njihovim godinama. Neće niko da ih tera da idu u kamenolom, ali će skupljati smeće ili lišće oko škole, čistiće klupe. Nažalost, ovaj program je namenjen samo za problematičnu decu. Smatram da bi i ostala deca trebalo da budu uključena - istakao je Milorad Antić.

Učitelji i nastavnici su poslednjih godina bombardovani raznim pravilnicima o pravima deteta. Poštovala se forma, a ne učitelj.

Deca su postajala sve nevaspitanija, a roditelji sve bezobrazniji. Mnogi su ovaj zakon protumačili kao prevaspitavanje roditelja. Jer ako do polaska u školu nisu uspeli da vaspitaju svoje dete, kazne i društveno-koristan rad će ih naterati da to napokon urade. Telegraf



Komentari
Vest nema komentara.
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!

Ostavite komentar