Preporučujemo aplikaciju za Vaš telefon!     Android iOS

Pretraga vesti



Izložba šešira u Hadžića kući biće otvorena do 22. aprila

post-title
Foto: GZS


Čačak - U GalerijI Etnološkog muzeja - Hadžića kući otvara se Izložba kolekcije šešira iz perioda dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka iz etnološke zbirke Narodnog muzeja i trajaće do 22. aprila.

U građanskoj kulturu šešir je oduvek predstavljao statusni simbol, a nekadašnje čačanske dame su govorile „Kada imam dobar šešir sve mi lepo stoji”.

Ivana Ćorjaković, etnolog Narodnog muzeja u Čačku, foto: 4N Studio

„Izložba je zapravo u okviru projekta ‘Prestonica kulture’ Republike Srbije iz 2023. godine, nastavljena je u 2024. Godini I ovo je prva izložba koja ćže se odigrati u novom galerijskom prostoru u Čačku koji je isto otvoren krajem prošle godine. Inače, ova kolekcija je vrlo interesantna po tome što nikada do sada nije izlagana u Etnološkoj zbirci duži niz godina, a zapravo predstvlja jedno vreme kada su šeširi bili obavezni deo garderobe jednog građanskog Čačka, a to su šeširi iz dvadesetih i tridwesetih godina prošlog veka. Ima ih devetnaest I govore zapravo priču o modi toga doba I uopšte o vermenu kada se bez šešira nije izlazilo iz kuće, bio to muškarac, žena ili dete i to je bilo do nekih pedesetih godina obavezan deo aksesora. Od enkih sedamdesetih godina oni počinju da služe samo za zaštitu od sunca, a nekada su bili obavezni”, rekla je za Glas zapadne Srbije Ivana Ćorjaković, etnolog Narodnog muzeja u Čačku.

Izložba šešira u Hadžića kući biće otvorena do 22. aprila, foto: 4N Studio

Vredni pomena su cilindri, naime, u okviru ove izložbe nalazi se i cilindar.

„Veoma interesantan predmet, među svim ovim šeširima je cilindar Raše Gavrovića, koji je bio predsednik opštine između dva svetska rata i jedna veoma poznata ličnost u Čačku, tako da je to jedan veoma interesantan detalj za sve Čačane”, zaključila je Ćirjaković.

Inače, šeširi su najčešće su nabavljani u trgovinama i zanatskim radnjama, nošeni su svakodnevno, ali i u svečanim prilikama.

Ovom izložbom se predstavlja deo gradske nošnje koja je u minulim vremenima krasila čačanske ulice, kafane i trgove. Deo te lepote sačuvan je u muzeju i predstavlja plod višedecenijskog rada etnologa.



Komentari
Vest nema komentara.
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!

Ostavite komentar