Preporučujemo aplikaciju za Vaš telefon!     Android iOS

Pretraga vesti



Uvode se kovid-propusnice u Srbiji

post-title
Foto: Screenshot


Sednica kriznog štaba počela je oko 11 časova. Mediji prenose da je štab odlučio - uvode se kovid-propusnice.

Krizni štab odlučio da propusnice neće biti potrebne za apoteke i prodavnice, prenosi Blic.

Još nema pouzdanih informacija za koje će uslužne delatnosti važiti kovid-propusnice, ali izvesno je da će se koristiti za noćne klubove i barove.

Sputnjik prenosi da će se primenjivati samo posle 22 sata, odnosno do 22 časa će sve funcionisati kao do sada, a posle će za klubove, restorane, svadbe i žurke biti obavezne kovid propusnice. O ovom predlogu će sutra odlučivati Vlada Srbije. Uskoro opširnije...

Da li su potrebne dodatne mere

Prema najavama, na sednici se razmatra epidemiološka situacija, rezultati dosadašnjih mera i kako je ranije najavila premijerka Ana Brnabić obaviti konsultacije sa medicinskim delom Kriznog štaba da li je potrebno nešto dodatno da se uradi.

Ponovila je da se i dalje traži modalitet za uvođenje kovid-propusnica, ali na način da, kako je rekla, ne budu moguće njiohove zloupotrebe i falsifikovanje. Epidemiolog i član kriznog štaba dr Predrag Kon ranije je poručio da je zabrnut zbog trenutne situacije.

"Od prošle sednice nije došlo do poboljšanja situacije. Neka stabilizacija se vidi, ali na gotovo katastrofalnom nivou i to svakako nije poboljšanja", zaključio je Kon.

Od početka epidemije, prema zvaničnim podacima, kovid 19 potvrđen je kod više od milion ljudi u Srbiji, a od posledica bolesti umrlo je 9.214 pacijenata. Do sada je ukupno testirano više od šest miliona građana. Na bolničkom lečenju trenutno se nalazi 6.679 pacijenata, od kojih je 274 na respiratorima.

Ima, međutim, još mnogo nedoumica o samom uvođenju propusnica, pre svega tehničkih - kako će izgledati, ko će ih izdavati, proveravati, koje podatke će sadržati... Propusnice bi, prema onome što je do sada dogovoreno, mogle da postanu uslov za ulazak u restorane, klubove, na sportske događaje i slična mesta.

U ovakvoj epidemiološkoj situaciji sa čak 1.200 inficiranih više u utorak nego dan ranije, propusnice, uvereni su u medicinskom delu kriznog štaba, jesu poželjne, ali ne mogu da preseku lanac prenošenja virusa, bar ne neophodnom brzinom. Vakcinacija se, međutim, ne ubrzava dovoljno da bismo u dogledno vreme mogli da očekujemo da dosegnemo kolektivni imunitet. Medicinski deo štaba će danas, kako nam je potvrđeno, ponovo na dnevni red izneti i obaveznu vakcinaciju u zdravstvu i ustanovama socijalne zaštite. Prema poslednjim podacima u zdravstvu je vakcinisano 67 odsto zaposlenih.

Sa 7.664 nova slučaja infekcije i 57 preminulih za poslednja 24 sata, epidemija ne ide u željenom smeru. Pritisak na kovid-centre je ogroman, naročito što svi na hospitalizaciju dolaze već u jako teškom stanju. Iako svakodnevno gubimo po 50 života, na respiratorima je već tri nedelje broj obolelih gotovo neprromenjen - mašine dišu umesto 270 do 280 pacijenata.

Profesor dr Tatjana Adžić Vukičević, direktor bolnice u Batajnici, kaže da je kapacitet ove ustanove popunjen do maksimuma.

"Trenutno je hospitalizovano 800 pacijenata, od čega 700 u jedinicama poluintenzivne nege, a 100 u jedinicama intenzivne nege, od kojih je 70 u kritičnom stanju, na respiratorima i na ivici života", kaže doktorka Adžić Vukičević.

"Ovde su i dve porodilje, od kojih je jedna porođena carskim rezom, dok najmlađi pacijent ima 22, a najstariji 96 godina. U odnosu na mart prošle godine, kada sam mislila da ne može ništa gore da nas zadesi, sada se desilo to gore sa ovim sojem virusa koji je opasan za pluća pre svega. Brzo se prenosi, a za lečenje ovih bolesnika su potrebne ogromne količine kiseonika, veće neko u prethodnim talasima." Najstrože mere i vakcinacija

Doktorka Adžić Vukičević kaže da podržava uvođenje najstrožih mera:

"Moja poruka lekarima i drugima u Kriznom štabu je da uvedu što strože mere, da zatvore, uvedu kovid-propusnice, ali i da ne kreću samo od kažnjavanja lekara, već i šire."

Dr Sanja Radojević Škodrić, direktor RFZO i član Kraznog štaba, ne deli taj stav, već smatra da zatvaranje ne bi dugoročno dovelo do poboljšanja situacije i da je jedini pravi lek - vakcina.

B92



Komentari
Vest nema komentara.
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!

Ostavite komentar