Samo što je završen jedan projekat u Institutu za voćarstvo u Čačku krajem januara započeta je realizacija novog. Stručnjaci ove ustanove započeli su istarživanja na temu Autohtoni geno tipovi trešnje i višnje i ispitivanje njihovog genetičkog potencijala u promenjenim klimatskim uslovima. Rezultati prethodnog projekta Krioplam očekuju se polovinom godine.
Projekat krioplam je trajao je šest meseci . Radi se o očuvanju autohtonih genotipova šljive . Jedan deo istraživanja se odnosio na mogućnost eliminacije virusa šarke kod šljive metodom krioprezervacije . Do nekih rezultata već se došlo.
Na čelu tima stručnjaka koji su započeli novi projekat je doktor Sanja Radičević. Projekat traje tri godine i kada bude završen znaće se kako autohtone sorte trešnje i višnje prilagoditi izmenjenim klimatskim uslovima , a ostvariti što bolji prinos .
Na području Moravičkog okruga ima zasada i višanja i trešanja. Možda je malo više parcela sa višnjom. Dominira sorta Šumadinka stvorena u Institutu, kao i sorta Sofija sve popularnija poslednjih godina . Istraživanja će se vršiti u laboratoriji , ali i na oglednim poljima instituta. Projekat se realizuje sa Fondom za nauku , a u istraživanja su uključeni i stručnajci sa drugih ustanova.
Infopress
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar