Grad Čačak je u prethodnih nekoliko dana zabeležio povećanje zagađenosti vazduha u određenim vremenskim intervalima tokom dana. Radi se o satnim koncentracijama, a ono što je bitno napomenuti jeste da, naslovi da je grad Čačak najzagađeniji grad, dovode sugrađane u zabludu. Prava slika kvaliteta vazduha u Čačku dobija se na godišnjem nivou, a prema tim podacima naš grad nije u kategoriji najzagađenijih.
Razlozi za povećanje zagađenja vazduha koje se pojavilo u prethodnom danu vezuju se za atmosferske prilike, povećanu frekvenciju saobraćaja i individualna ložišta. Grad Čačak je među gradovima sa najvećim brojem automobila po glavi stanovnika, takođe, samo na gradskom području imamo 11.400 domaćinstava sa individualnim ložištima, ne uključujući ona koja koriste gas za grejanje. Ovom prilikom još jednom obaveštavam sugrađane da je u toku javni poziv za sufinansiranje mera energetske sanacije porodičnih kuća i stanova koji sprovodi Grad, a poziv je otvoren do 31. decembra. Ne smemo zaboraviti ni na klimatske promene. Danas je 21. decembar, a temperature koje se beleže su iznad proseka za ovo doba godine, a o snežnim padavinama i da ne govorimo.
Problem kvaliteta vazduha je globalni problem i naša zajednička briga, shodno tome gradsko rukovodstvo ne beži od problema već se trudi da preduzima mere koje će obezbediti kvalitetniji vazduh u našem gradu. Drago mi je što su životna sredina i kvalitet vazduha u fokusu javnosti. Nekada to nije ni mogao biti slučaj, pošto je pre 11 godina Zapadna Srbija bila dolina gladnih, a visoke koncentracije beležila je samo nezaposlenost. LJudi su ostajali bez posla zbog zatvaranja brojnih fabrika i sušta egzistencija je bila na prvom mestu. Tada nismo imali priliku da znamo kakav je vazduh s obzirom da, nažalost, nije ni bilo adekvatnog monitoringa. Danas, jedinstvenim sistemom monitoringa kvaliteta vazduha uspostavljena je državna i lokalna mreža mernih stanica i mernih mesta za fiksna merenja nivoa zagađujućih materija u vazduhu. Državnu mrežu u neposrednom okruženju grada Čačka, čine četiri stanice za automatsko merenje kvaliteta vazduha i merno mesto „Putevi“, Ulica 600 br.2 – Saobraćajna zona, dok lokalnu mrežu mernih mesta čini merno mesto „Kosta Novaković“ – Centralna urbana zona grad.
Sva merenja, obrada i analiza podataka, obavlja se u akreditovanoj laboratoriji Zavoda za javno zdravlje Čačak, korišćenjem akreditovanih metoda za merenje zagađujućih materija. Građani moraju znati da je ovo zajednička bitka. Primera radi, u Parizu se stavlja vinjeta u zavisnosti od tipa motora i zagađenja koje prouzrokuje, ulaz u centar Londona se plaća, dok su mere na istoku još drastičnije. Svi moramo preduzeti odgovornost i mere u cilju smanjenja zagađenja vazduha. Grad Čačak zaista ozbiljno pristupa ovom problemu o čemu svedoče brojne mere koje su preduzete u cilju smanjenja zagađenja, od kojih su neke:
- Programska, kontinuirana kontrola i sistematsko praćenje stanja kvaliteta vazduha na teritoriji grada Čačka, praćenje parametara zagađenosti vazduha u odnosu na granične i tolerantne vrednosti nivoa zagađujućih materija. Grad Čačak izdvaja 3.189.180 dinara za ove mere koje sprovodi Zavod za javno zdravlje grada Čačka
- Informisanje javnosti i jasne preporuke za postupanje u režimima povećanog zagađenja vazduha
- Identifikacija izvora zagađenja, rizika i analiza uticaja određenih izvora na zagađivanje vazduha
- Preduzimanje preventivnih mera u segmentima značajnim za zaštitu vazduha od zagađivanja i sagledavanje uticaja preduzetih mera na nivo zagađenosti vazduha.
Takođe, u prethodnih pet godina prestale su sa radom:
- Mazutna kotlarnica SUD kapaciteta 2x500 KW, za grejanje Suda i MUP-a
- Mazutna kotlarnica Bogićevićeva 1 kapaciteta 700 KW, za grejanje Bogićevićeve 1,3,5 i 7 i Župana Stracimira
- Kotlarnica na naftu OŠ „Vuk Karadžić“ 2x400 KW za grejanje ove škole, Tehničke i Muzičke škole
- Kotlarnica na ugalj Agronomski fakultet 2x350 KW za grejanje ovog fakulteta
- Kotlarnica na ugalj Tehnički fakultet 2x1000 KW za grejanje Fakulteta tehničkih nauka
U prethodnih pet godina proširene su postojeće ili stavljene u rad:
- Kotlarnica Agronomski fakulteta kapaciteta 3 MW na gas koja greje OŠ „Vuk Karadžić“, Muzičku školu, Tehničku školu, Agronomski fakultet i Fakultet tehničkih nauka ukupne površine 22500 m2
- Proširenje nove kotlarnice Agronomskog fakulteta sa 3 MW na 6 MW
- U toku je izgradnja kontejnerske gasne kotlarnice u Mašinsko-saobraćajnoj školi 1,2 MW
U prethodnih pet godina izvršene su rekonstrukcije postojećih kotlarnica:
- Rekonstrukcija kotla od 10 MW u Gradskoj toplani (zamena kotlovskih cevi)
- Rekonstrukcija bojlerskog dela velikog kotla od 35 MW u Gradskoj toplani
- Ugradnja novog gorionika na kotlu LOSS od 5 MW na kotlarnici LJubić kej
U toku je usvajanje Plana kvaliteta vazduha za period od 2023. do 2027. godine koji predviđa brojne mere za unapređenje kvaliteta vazduha u gradu Čačku. Neki od ključnih ciljeva su nam svakako revizija generalnog urbanističkog plana grada Čačka, unapređenje lokalnog registra izvora zagađenja, toplifikacija i gasifikacija delova grada, korišćenje obnovljivih izvora energije, unapređenje stanja energetske efikasnosti objekata, unapređenje monitoringa, edukacija stanovništva i zaposlenih, smanjenje aerozagađenja poreklom iz toplotnih postrojenja, ložišta, saobraćaja, pošumljavanje i ozelenjavanje, kao i brojni drugi ciljevi i pripadajuće mere. Radimo i na unapređenju sistema informisanja građana o svim bitnim ekološkim temama, uključujući i kvalitet vazduha.
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar