U velikoj sali Gradske biblioteke u Čačku učenici OŠ ,,Milica Pavlović” izveli su predstavu ,, Biseri po narodu rasuti”. Scenario su napisale i dramatizaciju uradile učiteljice Gorica Đoković i Anđelka Tomović. Predstava je odigrana uz muzičku pratnju nastavnice muzičke kulture Mile Aleksić. Cilj je da se sačuva od zaborava srpski jezik, običaji , mudrosti, odnosno narodna tradicija.
Nakon premijere u svojoj školi , predstava Biseri po narodu rasuti izvedena je u Gradskoj biblioteci. Mnogo je razloga za realizaciju ovog grandioznog projekta koji govori o narodnoj tradiciji. Jedan među važnima je da najmlađi osete i razumeju doba kada su nastajale narodne umotvorine, da znaju šta su im koreni , priča učiteljica Tomović. ,,Najbolji način da im to približimo je kroz pesmu, kroz igru, kroz dramski prikaz, kroz šalu jer je to ono što je deci blisko. Važno je da decu vaspitavamo u tom duhu . To je istovremeno i poruka roditeljima da neguju taj duh kod dece”, kazala je učiteljica Anđelka Tomović.
A deca su se odlično snašla. Ozbiljno prihvatila dodeljene uloge i bez trunke straha , pred širokim auditorijumom , jer sala je bila prepuna, greške nije bilo. Uložili su veliki trud, naporno radili dva meseca i na sceni je zablistalo svih 55-toro učenika.
Jedna malena Isidora Bojović, učenica drugog razreda, igrala je devojku iz pesme Nabrala je devojka . Rekla nam je da je mnogo radosna što izvode predstavu u Biblioteci i da je malo bilo teško, malo nije , ali tu negde. Njen drugar Uroš Pejović kaže da su se svi mnogo trudili, ali da su svi ponosni na uloženi trud i rad .
Đurđa Palibrk, učenica trećeg razreda , je srećna zbog uspeha i nada se da će ovo biti najlepša predstava . Njena drugarica Nena Simeunović je rekla da je bilo malo teško dok su pripremali predstavu, bilo je ozbiljnih časova glume , ali i smeha.
Učiteljice su ponosne na svoje đake. Odgovorno su prihvatili zadatak , veliki izazov koji je bio pred njima , ali nisu se pokajale što su se prihvatile velikog poduhvata . ,, Cilj ove naše predstave je na neki način mali doprinos očuvanju naše narodne tradicije . Zapravo to je neki vid borbe da se očuva naš jezik, naši predivni narodni običaji , mudrosti neprocenjivog značaja našeg naroda , narodna pesma i narodna igra. Negde nam je i Sveti Simeon Mirotočivi ostavio u svom zaveštanju amanet da mi kao njegova čeda, njegovi naslednici čuvamo jezik, čuvamo reč kao nešto najdragocenije”, kaže učiteljica Gorica Đoković.
Maleni đaci su uspeli da potpuno uverljivo dočaraju deo srpskog sela, bogatstvo srpskog naroda i neiscrpnu riznicu običaja , a upravo je cilj prosvetnih radnika , kako je rekla učiteljica Đoković, da sve to prenesu najmlađima.
Infopress
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar