U Centru za stručno usavršavanje u Čačku održano je predavanje na temu ,,Model upravljanja čvrstim komunalnim otpadom na primeru Slovenije”. Na skupu je ukazano na primere iz oblasti održivog upravljanja otpadom, sa akcentom na rešenje ovog problema u gradovima Celje i Ljubljana.
,, Kada je reč o Sloveniji proces još traje iako već imamo dobre rezultate. Počeli smo pre 15 godina, i u tom procesu sistem se menjao. Na početku spalionice otpada nisu bile rešenje,a ispostavilo se da su neizbežne. Prihvatanje građana je takođe proces koji zavisi od edukacija, ali bez obzira na sve ljudi ne vole brze promene, a da bi prihvatili mora da vide jasne rezultate”, rekao je u ime preduzeća ,,EKO PLUS d.o.o.”, Aleš Gabriček.
,, Cilj je da se kroz primere dobre prakse unapredi upravljanje otpadom, s obzirom na to da je ova tema globalni problem. U Čačku se i dalje otpad odlaže u Jagodinu.Trudićemo se da uključimo još neki grad , odnosno još neku deponiju iz našeg bližeg okruženja da bi smo smanjili količinu otpada na našoj transfer stanici i okolnim parcelama”, rekla je pomoćnica gradonačelnika Čačka za zaštitu životne sredine , Marjana Petronijević.
Centar za stručno usavršavanje pod pokroviteljstvom grada Čačka i zaposlenih u obrazovnom sistemu organizuju brojne aktivnosti na temu zaštite životne sredine. Cilj je da se ukaže na održivost.
,, Tempo razvoja društva zahteva uvećanje nivoa znanja, informisanja, komunakcije tako da je nama prvi korak – organizovanje edukacija, stručnog usavršavanja kroz kvalitetne i kreativne programe. Nastojimo da deca shvate da je važno da čuvaju prirodu”, kaže direktorka Centra za stručno usavršavanje Čačak, Tanja Aćimović.
Konferencija je održana u okviru programa,, Zaštita životne sredine grada Čačka”.
Infopress
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar