Grad Kraljevo se, svake godine, priključuje obeležavanju državnog praznika posvećenog sećanju na 11. novembar 1918. godine, kada je potpisana kapitulacija Nemačke, čime su završene ratne operacije odnosno Prvi svetski rat. Na Dan primirja u Prvom svetskom ratu, na Trgu srpskih ratnika, gradonačelnik grada Kraljeva dr Predrag Terzić, sa saradnicima, kao i delegacije Raškog upravnog okruga, Vojske, Policije, Žandarmerije i boračkih i drugih udruženja, položile su cveće i vence na Spomenik srpskim ratnicima palim za slobodu otadžbine od 1912. do 1918. godine.
Potpisivanje mirovnog ugovora između sila Antante i Nemačke zaključeno je, simbolično, u 11.00 časova, 11. dana, 11. meseca 1918. godine, a akt o potpisivanju konačnog mirovnog sporazuma zaključen je u Versaju 28. juna 1919. godine.
U šumi kraj Kompjenja, grada u Francuskoj, u vagonu maršala Ferdinanda Foša, potpisano je primirije između savezničkih sila Antante odnosno Nemačka carevina, kao vodeća zemlja centralnih sila, potpisala je kapitulaciju i na taj način okončan je Prvi svetski rat odnosno Veliki rat, kako su ga zvali savremenici, podsetio je istoričar Nemanja Trifunović, kustos Narodnog muzeja Kraljevo.
„Ovo je bio najveći sukob u dotadašnjoj istoriji čovečanstva, a ogroman doprinos pobedi saveznika dala je i Vojska Kraljevine Srbije, predvođena vrhovnim komandantom - regentom Aleksandrom Karađorđevićem i sjajnim vojskovođama poput vojvoda Putnika, Stefanovića, Mišića i Bojovića. Uvek vredi istaći učešće naših predaka, Kraljevčana, u Prvom svetskom ratu, koji su se borili u sastavu Šumadijske divizije“, kazao je Trifnunović, pa dodao da je čuvena Šumadijska divizija prošla ratni put i sve velike bitke Prvog svetskog rata od Cera, Kolubare, Gorničeva, Kajmakčalana i bila prva koja je probila Solunski front.
„Srpski narod je dao ogromne žrtve za pobedu saveznika, i za oslobođenje i ujedinjenje. Sa naših terenskih istraživanja, na primer, na seoskom groblju u selu Reka, koje se nalazi između Studenice i Rudna, evidentirali smo čak jedanaest nadgrobnih spomenika jedanaest članova porodice Čorbić koji su izginuli u toku Prvog svetskog rata“, naglasio je kustos Narodnog muzeja.
Kao istoričar koji često izlazi na teren i bavi se istraživanjem žrtava Kraljeva i kraljevačke okoline u Prvom svetskom ratu, Trufinović je istakao da nema roda u tadašnjoj Kraljevini Srbiji koji nije izgubio makar jednog svog člana. Više od 1.200.000 poginulih vojnika i civila tadašnje Kraljevine Srbije, kao i onih koji su umrli u zarobljeničkim logorima u Austrougarskoj i Bugarskoj, i više od pola miliona trajnih invalida, bile su posledice Velikog rata.
Brojni krajputaši i spomenici palim borcima, i onima koji su umrli u zarobljeništvu, podignuti na seoskim grobljima širom teritorije Grada Kraljeva, ostali su da svedoče o kraljevačkim herojima koji su dali živote na bojištu u ovom ratu.
Natalijina ramonda odnosno cvet feniks simbol je kojim Srbija obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Ovaj cvet može da oživi i kada se potpuno osuši, pa je postao sinonim srpskog stradanja, iskušenja kroz koja je srpski narod prošao, kao i njegove pobede.
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar