Preporučujemo aplikaciju za Vaš telefon!     Android iOS

Pretraga vesti



Pobednik u kategoriji "Inovativno selo" - Tim iz Zablaća

post-title
Foto: Privatna a


U utorak, 3. decembra, na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu, održano je finale takmičenja u okviru kategorije „Inovativno selo“. Kao najbolji tim u ovom takmičenju, nagradu je osvojila ekipa „Snaga poljoprivrede“ selo Zablaće, opština Čačak. Ovaj tim je predstavio inovativni model plasteničke proizvodnje koji se fokusira na održivu poljoprivredu, digitalizaciju i edukaciju korisnika, s ciljem povećanja proizvodnje zdravstveno bezbedne hrane.

U finalu takmičenja učestvovali su i timovi iz drugih delova Srbije, koji su takođe predložili inovativne modele i rešenja za razvoj seoskih zajednica. Timovi koji su se takmičili bili su:

Tim GreenNexus Otroci, selo Otroci, opština Vrnjačka Banja

Tim DigiSelo, selo Brestovac, opština Bor

Tim Rast, selo Brezonik, opština Bor

Tim Snaga poljoprivrede, selo Zablaće, opština Čačak

Po završetku finala, konačan plasman je bio:

Tim Snaga poljoprivrede

Tim Rast

Tim GreenNexus Otroci

Tim DigiSelo

Žiri koji je ocenjivao takmičenje bio je sastavljen od vodećih stručnjaka iz oblasti poljoprivrede, medija i tehnološkog sektora, a činili su ga:

Dragan Sajić, Garden.rs

LJiljana Petrović, Znanje-Imanje, RTS

Prof. dr Dejan Bezbradica, Tehnološko-Metalurški fakultet

Ivana Pribićević, RTS, Radio Beograd

Dušan Katić, Agro TV

Tim „Snaga poljoprivrede“ koga su čini predstavnici poslovnih udruženja, predstavnici Agronomskog fakulteta i predstavnici privrede predstavio je inovativni model koji se fokusira na uključivanje mladih u poljoprivredu kroz održivu proizvodnju i primenjene tehnologije. Tim je predložio model koji obuhvata izgradnju infrastrukture za 50 plastenika na 1,2 hektara zemljišta, s ciljem optimizacije proizvodnje uz korišćenje digitalnih alata. Ključni aspekt ovog modela je edukacija korisnika, sa posebnim naglaskom na proizvodnju visokokvalitetnih kultura i zdravstveno bezbedne hrane, uz konstantno praćenje stručnjaka i primenu savremene opreme.

Projekat takođe ima za cilj povećanje socijalne kohezije i podsticanje društvenog života u seoskim sredinama. Podržavajući mlade ljude da ostanu na selu i započnu svoju poljoprivrednu proizvodnju, ovaj inovativni pristup doprinosi ekonomskom rastu kroz stvaranje novih radnih mesta i prilika.

„Snaga poljoprivrede“ ističe značaj održive poljoprivrede koja integriše savremene tehnologije u tradicionalnu proizvodnju, uz poseban fokus na očuvanje životne sredine i održivu upotrebu resursa. Projekat ne samo da podstiče ekonomski razvoj, već i unapređuje infrastrukturu naselja i stvara osnovu za rast i razvoj seoskih zajednica širom Srbije.

 



Komentari
Vest nema komentara.
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!

Ostavite komentar