Preporučujemo aplikaciju za Vaš telefon!     Android iOS

Pretraga vesti



Čuvajte se simbola koje koristi Hamas

post-title


Iako izvedba srpskog baleta možda nije bila povezana sa ratom između Izraela i Hamasa, njihove crveno obojene ruke mnogo govore

Nakon što je u Beogradu nedavno izvedena predstava „Krcko Oraščić“, nekoliko članova glumačke postave izrazilo je svoj protest tako što su publici pokazali simbole koje koristi teroristička organizacija Hamas, u ovom slučaju – ruke u rukavicama obojene crvenom bojom.

Takvo pokazivanje (simbola krvavih ruku) ukazuje ili na grubo nepoznavanje simbola koje koristi ova teroristička organizacija ili na potpuno neprikladno simpatizerstvo prema zloglasnoj terorističkoj organizaciji koja je počinila stravične zločine 7. oktobra, kao što je ubistvo nedužnih civila, seksualnog nasilja nad desetinama izraelskih žena i devojaka i spaljivanje živih civila, kako muškaraca, tako i žena i dece. Simbol krvavih dlanova nezaobilazan je prizor na brutalnim antiizraelskim demonstracijama širom sveta, koje uključuju i napade na studente Jevreje u SAD i fudbalske navijače Izraela u Evropi.

Prema pisanju beogradskog portala b92.net (Hamasovi simboli u srpskim pozorištima – B92), neki od izvođača koje je predvodio Dragan Bjelogrlić, poznati srpski glumac, reditelj i producent, svoje nastupe završili su isticanjem simbola koje zabranile mnoge vlasti u Evropi, od kojih su neke i kaznile odgovorne pojedince.

Navodi se i reakcija oca jednog deteta koji je prisustvovao ovoj demonstraciji neukusa i užasa, koji je za portal b92.net rekao: „Ili su potpuno neobrazovani ili su fašisti, a njihov animozitet i ogorčeni kriticizam prema raznim društvenim i ekonomskim pitanjima toliko su duboki, da se kriju čak i iza Hamasovih simbola“, izjavio je tada otac devojčice koja je prisustvovala predstavi „Krcko Oraščić“.

Žrtve pokušaja da se promeni narativ

Srbi su, zajedno sa Romima i Jevrejima, žrtve pokušaja manipulacije simbolima iz Drugog svetskog rata i Holokausta, čiji se nastanak pripisuje određenim istorijskim periodima, a koji se koriste i danas bez ikakvog osnova, kao što je slučaj sa ustaškim pozdravom „Za dom spremni!“ Kako je onda moguće da je oprez izostao kod upotrebe simbola koje koriste i oni koji podržavaju Hamas?! Budući da su demonstracije počele u znak protesta protiv domaćih političkih i društvenih pitanja, ova pojava je prilično šokantna kada je u pitanju Srbija, zemlja čija je vlada pružala veliku podršku Izraelu tokom tekućeg rata.

Februara prošle godine Srbija se saglasila sa odlukom Saveta EU o uvođenju restriktivnih mera protiv onih koji podržavaju, olakšavaju ili omogućavaju nasilne akcije Hamasa. Tokom petnaest meseci stravičnog rata, Srbija je jedna od zemalja u kojoj se Izraelci osećaju ne samo najbezbednije, već i najopuštenije. U prvih deset meseci, broj Izraelaca koji su posetili ovu prelepu zemlju na razmeđu Balkana i Centralne Evrope porastao je za 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Tokom rata, nastavljen je impresivan rast trgovinske razmene između dve zemlje, čime je Izrael postao najvažniji trgovinski partner na Bliskom istoku, a Srbija Izraelu u regionu Zapadnog Balkana. Posebno mi je zadovoljstvo što mogu da istaknem saradnju univerziteta Srbije i Izraela, kao i inovativne ekosisteme. Manifestacija EXPO 2027, koja će se održati u Beogradu, posebna je prilika za produbljivanje različitih vidova saradnje, kao i umrežavanje sa drugim zemljama širom sveta.

U septembru prošle godine, tokom posete predsednika Isaka Hercoga Beogradu i susreta sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, potpisano je više sporazuma o saradnji, pre svega između privrednih komora dve zemlje, ali i Agencije za inovacije Izraela sa relevantnim srpskim partnerima. Na posebno zavidnom nivou je i saradnja u pogledu mnogih delikatnih pitanja koja su od posebnog značaja za dve zemlje.

Jedan od preostalih 98 kidnapovanih talaca u Pojasu Gaze, Alon Ohel, takođe je državljanin Srbije, a njemu posvećen žuti klavir obišao je gradove Srbije, dok predsednik Vučić i srpski ministar spoljnih poslova Marko Đurić nisu štedeli truda da pokušaju da pomognu na svaki način.

Izraelski košarkaški klubovi Makabi i Hapoel iz Tel Aviva, kao i Hapoel iz Jerusalima, svoje evropske utakmice igraju kao domaćini u srpskoj prestonici. Ne samo da nikada nije zabeležen nijedan incident, već izuzetno cenimo i izuzetnu atmosferu za izraelske klubove i njihove navijače. Prošlog meseca gost predsednika Srbije bio je Šimon Mizrahi, legendarni predsednik košarkaškog kluba Makabi Tel Aviv.

Odnosi između dve zemlje su na uzlaznoj putanji, što je posebno važno u globalno izazovnim vremenima u kojima živimo. Stoga je važno da se na svaki način, za bilo koju svrhu i iz bilo kog motiva, izbegavaju simboli koji su potpuno neprihvatljivi, a na onima koji ih koriste je da budu svesni njihovog šireg međunarodnog konteksta.

dr Efraim Zurof, izraelski istoričar Holokausta



Komentari
Vest nema komentara.
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!

Ostavite komentar