Podaci pokazuju da se u Srbiji generiše oko 12 miliona tona otapada , a samo 17, 18 procenata se reciklira.Prosek na nivou Evrope je oko 55,56 % recikliranog otpada i zbog toga se postavlja pitanje da li su građani svesni značaja reciklaže za budućnost planete?
Reciklaža se odnosi na ponovnu upotrebu nekog predmeta. Naime, taj proces podrazumeva pravilno razvrstavanje otpada, obradu i na kraju ponovnu upotrebu u proizvodnji. Na ovaj način smanjuju se količine otpada koji završava na deponijama, a istovremeno se čuvaju prirodni resursi. Preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba za invaliditetom ,,NRG” u okviru svoje delatnosti bavi se upravljanjem opasnim vrstama električnog i elektronskog otpada.


,, Potreba za reciklažom trebalo bi da postane duboko ukorenjena u svesti svakog našeg građanina, da otpad nije otpad nego je resurs. Sobzirom i na to da smo postali potrošačko društvo koje nemilice troši elektronsku opremu, nažalost ova vrsta otpada često završava na deponijama i zbog toga je delom i osnovano Preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom kao socijalno preduzeće osnovano i radi ostvarivanja ciljeva Udruženja osoba sa invaliditetom NRG “, rekao je osnivač ,, NRG” preduzeća, Darko Petrović .

Na Svetski dan reciklaže trebalo bi da se zapitamo na koji način možemo postati odgovorni kada je u pitanju očuvanje životne sredine. Svaka, flaša, papir koji završi u procesu reciklaže umesto na deponiji doprinosi smanjenju zagađenja. Ove godine, kao i prethodnih važno je istaći heroje reciklaže – pojedince , preduzeća koji svojim delovanjem doprinose očuvanju ekološkoj stabilnosti.
,, Odvajam otpad u zelenoj i plavoj kanti. U plavu kantu odvajam plastiku, kese”,
,, Odvajam metal, papir i trudim se da recikliram”,
,, U okviru dvorišta imam kante i uvek odvajam papir, gvožđe i ostalo”, odgovori su građana sa kojima smo razgovarali povodom Svetskog dana reciklaže.
Infopress
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar