Preporučujemo aplikaciju za Vaš telefon!     Android iOS

Pretraga vesti



Nenad Gugl: Čovek koji nas vraća smislu

post-title
Foto: 4N studio


Čačak – On nosi prezime koje svi svakodnevno izgovaramo, ali iza njega ne stoji algoritam, već – duša. Pisac, profesor srpskog jezika, motivacioni govornik. Čačanin. Autor naslova koji već sami po sebi postaju pitanja:

Zašto „Umro sam u petak”?

Zašto „Velelepota sekunde”?

Zašto „Živeo sam hiljadu godina”?

Nekada nam naslovi govore mnogo više o čoveku od biografije. A kad neko napiše da je umro u petak, da je osetio velelepotu sekunde i da je živeo hiljadu godina – onda znamo da je to mnogo više od onoga što staje u reči. To nisu samo naslovi, to su ključevi ka dubljem razumevanju života.

Zašto „Umro sam u petak”?

„Glavni junak romana dolazi, kada umre u jednom trenutku, pred svog Anđela. Anđeo mu tada pokazuje kako je mogao da živi, a taj život je potpuno drugačiji od onoga kako jeste živeo. On dobija poruku da se mora roditi novi čovek. Anđeo ga vraća u život, ali stari čovek mora da umre. Svaka nedelja je jedno malo vaskrsenje, a to znači da u njoj mora da se dogodi i jedna mala smrt. Simbolična smrt starih navika, kako bi se u nama rodilo nešto novo. Zato - Umro sam u petak,” rekao je Nenad Gugl, profesor srpskog jezika, pisac i motivacioni govornik iz Čačka.

Zašto „Velelepota sekunde”?

„To je spoj dve dimenzije - božanske i ljudske. Velelepota je više od lepote, gotovo božanska, dok je sekunda ljudska i prolazna. Ideja naslova je da spoji večnost i trenutak, Boga i čoveka. Jer, u svakome od nas postoji Carstvo nebesko. To je ta velelepota sekunde koju svi treba da osetimo i živimo,” objasnio je Gugl.

Zašto „Živeo sam hiljadu godina”?

„Umberto Eko je rekao - ko ne čita, živi samo jedan život. Ko čita - živi mnogo života. Ja bih dodao - ko voli, taj živi hiljadu. Ljubav nam daje sposobnost da se zadivimo, da se začudimo, da živimo duboko. Ajnštajn je rekao da ovaj život možemo živeti kao da je sve čudo ili kao da ništa nije. Ako ga živimo kao da je sve čudo - to je kao da traje hiljadu godina,” rekao je Gugl.

Gugl je ovom prilikom govorio je i o borbi sa predrasudama.

„One su modeli koje usvajamo unapred. Potrebno je da čovek razbije površinu, oljušti prvi sloj, da se zadubi. Predrasude su kao uglačano staklo, a ispod njih je pravo značenje. Ne smemo živeti u predrasudama. Moramo zaroniti dublje. Mi smo sebi dozvolili površnost, a dubina je puna značenja i lepote. I gordosti treba da se oslobodimo. Ona nas ubija, a mi mislimo da živimo. Kad ubijemo gordost – tada zapravo oživljavamo,” zaključio je Nenad Gugl.

Inače, Nenad Gugl je sinoć u Naučno-tehnološkom parku u Čačku održao drugo u nizu predavanja iz serije „Život u pokretu – snaga četiri motora”, pod naslovom „Sidro i jedro u ljubavi”.

Nenad Gugl nas podseća da u jednoj sekundi možemo pronaći večnost, te da je baš ta velelepota trenutka smisao života.

GZS



Komentari
Vest nema komentara.
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!

Ostavite komentar