Savez za Srbiju više ne postoji, a umesto njega, na inicijativu lidera Narodne stranke Vuka Jeremića i Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa formirana je Udružena opozicija Srbije (UOS). To je najbolje što je ovaj deo opozicije smislio da ponudi građanima “za dan posle” izbora na koje nisu izašli.
Sasvim logično bi bilo da ih birači, pre svega oni koji su ih poslušali i nisu izašli na izbore, pitaju: Da li vi to nas zafrkavate?
Kada je “Blic” pet dana nakon parlamentarnih izbora objavio kako Narodna stranka izlazi iz Saveza za Srbiju i da Jeremić traži način da elegantno to učini, ne zamerajući se Đilasu, lider Narodne nije želeo to da komentariše, uz opsku “da se ne bavi tabloidnim napisima”.
Juče, mesec i po dana kasnije, ispostavilo se da to baš i nisu bili tabloidni napisi, a Jeremić je izjavio da opozicija više neće funkcionisati kao do sada.
Savez za Srbiju više ne postoji i opozicija će u budućnosti sarađivati u novom, labavijem formatu, kako bi stranke mogle da jačaju svoje organizacije i izgrade kapacitet da potpuno kontrolišu izbore na svih 8.000 biračkih mesta u Srbiji - izjavio je on.
Jeremić je dodao da će Udružena opozicija Srbije biti „forma koordinacije stranačkih rukovodstava“ i da neće imati svoj statut i organe, niti će biti organizovana na regionalnom ili lokalnom nivou.
Na dan kada je konstituisan novi parlament, deo opozicionih stranaka zvanično je to saopštio.
Postavlja se pitanje, da li se prvaci SzS ili UOS ili USO ili SOU, sa građanima zbijaju neslane šale? Da li je jedino što su smislili nakon poziva u bojkot, promena imena? Da li danas, dve godine kasnije opet na sto stavljaju priču o jednoj (ili više) kolona?
Imaju li strategiju i kandidata za predsedničke izbore ili “ima vremena za to”?
Konačno, pitanje je i kakva će ta buduća saradnja biti s obzirom na to da je pre nekoliko dana ceo opštinski odbor Narodne stranke u Smederevu prešao u Đilasovu stranku, a spremaju se da isto učine još neki pojedinci i odbori.
Nesumnjivo je da Jeremić i Đilas znaju kako da obezbede novac za finansiranje svojih organizacija, ali to nije dovoljno. Vreme je da prestanu da zamajavaju narod pričama o kolonama, o labavim i labavijim savezima i da počnu da rade, operativno od nule, čemu inače nisu skloni. Da izađu iz Beograda, među svoje građane i da potpuno spremni dočekaju prve sledeće izbore kada god oni bili. Jer koliko god izbegavali, pre ili kasnije, moraće na izbore da izađu kao nosioci neke liste i da se “izmere”.
Očekivanja da će do promena doći tako što će, kako to Đilas zamišlja, Evropa skloniti Vučića, te ustoličiti nekog drugog, zvuče neozbiljno. Potreban je plan, program, svakodnevni rad na terenu, sa ljudima, odborima, građenje poverenja i izlazak na izborima na kojima će se napraviti rezultat.
Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida kaže za “Blic” da je strategija ovog dela opozicije identična kao i do sada, uz jednu prednost i jedan krupan nedostatak.
Prednost je što Dveri nisu deo ovog novog saveza. Istraživanja javnog mnjenja, ali i stavovi ljudi pokazivali su da su Dveri bile odbijajući factor za SzS jer su programski I ideloški odstupali. Takođe, Obradović je imao istupe koji su pravili štetu, poput upada u RTS, u Predsedništvo, tuča s poslanicima, štrajk glađu – navodi Klačar.
Kao glavni nedostatak, Klačar navodi pokušaj ovog saveza da i ubuduće ima neku vrstu ekskluzivnosti, budući da su u njega samo došli oni koji su zagovarali bojkot.
Zbog toga, ta nova udružena opozicija ima manje članova nego do sada što je paradoksalno – objašnjava naš sagovornik.
Takođe, minus je to što je UOS napravljena preko noći, jer po izjavama lidera Socijaldemokratske stranke ili Ne davimo Beograd zaključujemo da nisu učestvovali u razgovorima.
Ovom savezu cilj bi trebalo da bude da pronađe kandidata za gradonačelnika i predsednika, a da će u pozadini stranke osnaživati svoje kapacitete i infrastructure. Pritom, govorimo o samo dve stranke – Narodnoj i SSP – zaključuje Klačar.
Blic
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar