Nisu svi lekovi ni pomoćna lekovita sredstva besplatni. Nisu ni cene istog sumplementa svuda iste. Nas je zanimalo šta kažu stručnjaci, da li je, na primer, C vitamin koji košta 1.500 dinara efikasniji nego onaj od 100 dinara.
Ukoliko vam je lekar propisao da u toku lečenja od kovida pijete vitamin C, platićete ga od 100 do 700 dinara, ali možete da kupite i vitamin C koji se u organizmu rastvara tokom celog dana, koji je dvostruko skuplji od običnog najskupljeg.
Kvalitet vitamina, ipak, ne zavisi od cene, slažu se stručnjaci.
"Mislim da svi suplementi koji se nalaze na tržištu su podjednakog kvaliteta i dovoljno su ispitani od naših regulatornih tela", kaže dr Radan Stojanović, profesor Medicinskog fakulteta.
Stručnjaci su jednoglasni. Poznato je koji su vitamini u protokolu lečenja od kovida 19, ali ne treba ih uzimati preventivno. Da biste izbegli predoziranje vitaminima, koje lako može dovesti do ozbiljnih komplikacija, preporuka lekara je da uradite analizu krvi.
"Različite su, da kažem, preporuke i tumačenja određenih regulatornih tela. Nama jasnih dokaza, ali ono što je sigurno jeste da građani treba da dočekaju kovid 19 spremni. I nikako ne treba da uzimaju na svoju ruku, nego samo u konsultaciji sa lekarom", kaže dr Stojanović.
Cene vitamina, suplemenata i lekova zavise od veličine pakovanja, sastojaka i njihove pojedinačne cene. Zato je C vitamin moguće kupiti i za 100, ali i za 1.500 dinara, vitamin D za 600 ali i 2.500, a cink od 250 do 1.700 dinara.
"Pacijenti koji dolaze kod mene gledaju jednu stvar, kada je u pitanju, recimo, probiotik. To je koji je najjeftiniji, generalno ljudi gledaju da prođu što jeftinije", kaže Zoran Simić, direktor apotekarske ustanove.
Kada se sve sabere, lečenje jedne osobe obolele od korone košta od 2.100 do 8.250 dinara. Ako su zaražene čitave porodice, što se najčešće dešava, ta suma se znatno uvećava.
RTS/B92
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar