Analizom skeletnih ostataka u Atenici kod Čačka arheolozi su došli i do nekih novih saznanja i zaključaka. Pored antropoloških istraživanja rađene sui analize na metalu, keramici , tekstilu, ćilibaru.
,, Na osnovu rezultata arheoloških iskopavanja u vremenu gvozdenog doba veruje se da da je u okolini Čačka , možda i u neposrednoj blizini Atenice bila radionica za izradu ćilibara. U to vreme ćilibar je bio ekskluzivna roba”, rekla je arheolog dr Katarina Dmitrović.
Praistorijske humke iz Atenice kod Čačka predstavljaju jedan od najznačajnijih lokaliteta u Srbiji, ali i na prostoru Evrope.
,,. Prvo smo započeli antropološku analizu, analizu ljudskih kostiju koje su otkrivene u okviru tih celina i došli smo do značajnih zaključaka koji će unaprediti dalja istraživanja “, napominje Dmitrović.
U Konaku gospodara Jovana Obrenovića u Čačku čuva se nakit od zlata, ćilibara i stakla koji pripada starijem gvozdenom dobu. Dosadašnja arheološka istraživanja pružila su jasnu sliku kulturnog razvoja ovog kraja. Kneževske humke u Atenici , kao i kontinuiran istraživački rad arheologa zaposlenih u Narodnom muzeju doprineli su tome da je Čačak prepoznatljiv na arheološkoj mapi Evrope.
Infopress
Komentari
Budite prvi koji će komentarisati ovu vest!
Ostavite komentar