Search

GDPR Compliance

We use cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use our site, you accept our use of cookies, Privacy Policy, and Terms of Service.

Kovačević: Zahvalan sam Ministarstvu kulture na podršci

Ustanove kulture u opštini Gornji Milanovac ove godine su dobile značajna sredstva od Ministarstva kulture za realizaciju planiranih projekata. Jedan od projekata tiče se renoviranja Muzeja rudničko-takovskog kraja u matičnoj zgradi u Sinđelićevoj broj 7 u čijoj realizaciji učestvuje i lokalna samouprava izdvajanjem sredstava iz budžeta.

Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac, prilikom obilaska radova istakao je da se u oblasti kulture u našoj opštini svake godine radi nešto novo zahvaljujući ambicijama ljudi zaposlenim u ovom sektoru i dodao:

-Radovi na adaptaciji prostora Muzeja rudničko-rudničko takovskog kraja odvijaju se uz veliku podršku Ministarstva kulture. Pohvalio bih ministarku Gojković i Ministarstvo kulture, jer su ove godine podržali bukvalno sve projekte koje smo im poslali. Naše ustanove, Muzej rudničko-takovskoj kraja i Kulturni centar „Mija Aleksić“ dobili su ukupno oko pet i po miliona dinara od Ministarstva kulture. Veoma smo im zahvalni na svoj podršci koju nam pružaju. Naravno Opština Gornji Milanovac pomaže rad i razvoj obe ustanove, izdvajajući značajna sredstva iz budžeta. Mi ulažemo u kulturu, i nastavićemo sa još više snage i energije, kako bi predstavili našim građanima, i našim gostima, bogato kulturno-istorijsko nasleđe koje imamo - rekao je Kovačević.

Direktor Muzeja, Aleksandar Marušić, između ostalog, naglasio je da je sređivanje muzejske infrastrukture, započeto 2018.godine, uređenjem depoa u Karađorđevoj ulici.

Mi smo već od 2018. počeli sa sređivanjem muzejske infrastrukture, uređivanjem depoa u Karađorđevoj, a ova pretposlednja faza ovde, u Brkovića kući, podrazumeva sređivanje plafona, menjanje elektro instalacija, osvetljenja i sređivanje zidova, kako u galerijskom, tako i u prostoru Legata porodice Nastasijević i to zahvaljujući sredstvima Ministarstva za kulturu, ali i lokalne samouprave, kao našeg osnivača. Uspeli smo u ovoj godini, da zamenimo ulazna vrata, a u cilju bolje energetske efikasnosti, postavili smo i nov kotao kao i novu rasvetu. Završetkom radova, muzej će u svom punom sjaju, na pravi način čuvati i predstaviti bogato kulturno-istorijsko nasleđe rudničko-takovskog kraja sugrađanima i sve brojnijoj muzejskoj publici i gostima sa strane. Za adaptaciju muzejskog prostora dobili smo sredstva u iznosu od milion i dvesta hiljada dinara, a za posetioce će muzej biti otvoren oko prvog oktobra. Sledeće godine planiramo adaptiranje i sređivanje poda, video nadzor i postavljanje nove spoljne rasvetu, koja će dati poseban izgled muzeju – rekao je Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja.

Ove godine od strane Ministarstva za kulturu podržana su četiri projekta Muzeja rudničko-takovskog kraja, a sve u cilju da se prikaže, sačuva i otkrije bogata prošlost ovih prostora. Radovi na renoviranju zgrade kulture u Sinđelićevoj biće završeni za 20-ak dana. Prve izložbe u novom prostoru posetioce očekuju početkom oktobra.